Skip to main content

Tieši virtuves virsma ir tā, kas ikdienā tiek lietota visvairāk: tiek izkrautas pārtikas preces, izlietas mērces un smalcināti dārzeņi. Papildus, kvalitatīvas virtuves iekārtas darba virsma var sastādīt pat vairāk kā 50% no virtuves kopējās vērtības. Virtuves virsmas cenu amplitūda ir patiešām ļoti plaša un tiešā mērā izriet no izvēlētā materiāla,  tāpēc, pirms sākt plānot savu sapņu virtuvi, svarīgi jau laikus noorientēties plašajā darba virsmu izvēlē.

 

Šajā rakstā uzzināsi kādas ir būtiskākās materiālu atšķirības, kā norientēties to daudzveidībā, kā arī dizainere ieskicēs, kādas pašlaik ir pēdējās virtuves dizaina aktualitātes tieši attiecibā uz virtuves darba virsmu izvēli.

Arens dizaineres Sintija Laurinaite un Līva Skrastiņa sagatavojušas izsmeļošu un ļoti noderīgu ceļvedi tiem, ka pašalaik ir savas sapņu virtuves iekārtas plānošanas procesā.

 

Galvenie virtuves virsmas izvēles kritēriji

Nav sliktu vai labu darba virsmu materiāli, ir tikai vairāk vai mazāk piemēroti konkrētām vēlmēm un ikdienas vajdzībām. Tieši tādēļ pirms apskatīt  materiālu īpašības, ir svarīgi sev nodefināt kritērijus, kas pavisam praktiski jau palīdzes saprast, kurus virtuves virsmas materiālus būtu vērts apsvērt un kuri īsti līdz galam nebūs piemēroti Jūsu ģimenes ikdienas paradumiem un dzīvesveidam.

• Gatavošanas paradumi – cik bieži tiek gatavots virtuvē;
• Ģimenes izmērs un sastāvs – cik liela ir jūsu ģimene, cik bieži tiek uzņemti viesi, bērni, vai ģimenē ir arī mājdzivnieki dzīvnieki;
• Plānotais budžets (no – līdz) – izmaksu amplitūda ir ļoti dažāda. Svarīgi ir to izrunāt uzsākot projekta izstrādi;
• Plānotais lietošanas periods – ilgtermiņa dzīvošana, uz laiku vai izīrēšana;
• Iecerētais dizains – virsmu pieskaņot virtuvei un pārējai telpai, veidot kā akcentu, kontrastu;
• Sajūtu vēlmes – silta, vēsa, gluda vai raupja virsma.

Lai gan pasaulē pieejamas neskaitāma skaita dažādu materiālu virtuves darba virsmas, Arens dizaineres apkopojušas pieprasītākās un gadu gaitā pārbaudītas virtuves virsmas, kas savu aktualitāti nezaudēs ar turmākos gadus – lamināta virtuves virsmas, koka darba virsmas, kvarca bāzes akmens virsmas, keramikas virtuves virsmas, māklīgā akmens virsmas, kā arī granīta darba virsmas virtuvei.

 

Lamināta virtuves virsma

Lamināts ir universāls mēbeļu materiāls, kas ražots no kokskaidu plātnēm, kas aplīmētas ar melamīna sveķiem piesūcinātu dekoratīvo papīru, iegūstot visdažādāko krāsu un faktūru lamināta virsmu variācijas. Pēdējo 10 gadu laikā, attīstoties lamināta ražošanas tehnoloģijām, strauji uzlabojusies arī lamināta virsmu kvalitāte, kā rezultātā, tieši lamināta darba virsmas kļuvušas par vienu no iecīnītākajam darba virsmu materiāliem virtuvē.

CIETĪBA

Materiāla vidus ir viegls un salīdzinoši mīksts, bet pārklājums pietiekami ciets un nodilumisturīgs, lai izturētu slodzi.

MITRUMIZTURĪBA

Plastmasa tiek uzklāta uz pamatnes, karsējot zem augtsa spiediena. Pateicoties šai metodei, materiāls tiek aizsargāts no mitruma. Ilgstoša mitruma iedarbība gan nebūtu vēlama, tāpēc uz lamināta var likt tikai uz virsmas montējamās izlietnes.

MŪŽA ILGUMS

Ilgums atkarīgs no saimnieka rūpēm pret materiālu. Griežot noteikti ir jāizmanto dēlītis, karstus katlus nav vēlams likt virsū. Ja šos principus ievēro, tad lamināta mūžs būs garš.

TĪRĪŠANA

Salīdzinoši ļoti viegla. Ne vīns, ne eļļa, ne kafijas pēdas neiesūcas pārklājumā.

DIZAINS

Lamināts atdarina desmitiem zīmējumu, koka faktūras, akmens faktūras, arī toņu izvēle ir plaša, tāpēc tas ir viegli pieskaņojams jebkurai virtuvei un interjeram.

CENA

Draudzīgā cena noteikti ir viena galvenajām lamināta virsmu priekšrocībām. Kaut arī tas ir ekonomiskais virtuves virsmas variants, to nebūt nevar nosaukt par zemas kvalitātes. Tehnoloģijas to ražošanā ir ievērojami augušas, tāpēc lamināti ir kļuvuši kvalitatīvāki neka pirms 10 gadiem.

UZSTĀDĪŠANA

Lamināta virsmas ir viegli uzstādīt, jo materiāls ir viegls un pateicīgs piegriešanai, turklāt to ir viegli piestiprināt pie pamata skapjiem. Tomēr ir jārēķinās, ka sarežģītas, liektas un apaļas formas nevar vispār izgatavot vai arī rezultāts nebūs estētisks.

 

Koka darba virsma

Koka un finierējuma darba virsmas virtuvē galvenokārt izvēlas tām zonām, kuras netiek izmantotas ikdienas gatavošanai, piemēram salai pussalai vai kā akcenta leti, kas pievienota galvenajai darba virsmai. Koks un finierējums piešķir kvalitatīvu, mājīgu un siltu sajūtu kopējam virtuves dizainam.

Ir dažādi varianti kā izgatavot dabīgā koka virtuves virsmas. Vispopulārāk gan ir tieši koka virsmu izgatavot no līmētām lamelēm vai masīvkoka.

CIETĪBA

Parasti tiek izmanoti cietāki koki – ozols vai dižskabārdis. Tomēr jārēķinās, ka cietības ziņā koks nelīdzinās lamināta virsmai. Laika gaitā, pat rūpīgi kopjot, uz virsmas parādīsies skrāpējumi un iedobes.

MITRUMIZTURĪBA

Virsma obligāti jāapstrādā pret mitrumu. Ir vairāki apstrādes veidi – ar eļļu vai ar sveķiem. Apstrādājot ar eļļu, regulāri eļļojums ir jāatjauno. Ilgtermiņa apstrādes variants ir ar sveķiem.

MŪŽA ILGUMS

Labā ziņa ir tā, ka koks ir atjaunojams materiāls. Var virsējo kārtu noslīpēt, atkal pārklāt ar eļļu vai sveķiem, un iegūstam jaunu virsmu!

TĪRĪŠANA

Ikdienas kopšana koka virtuves virsmai ir skurpuloza. Jebkurš šķirdums, pat ūdens piles ir uzreiz jānoslauka. Tāpat nevarēs likt karstus katlus un pannas. Ļoti jūtigs pret karstumu.

DIZAINS

No dizaina viedokļa koks vienmēr izskatās solīdi, mājīgi, “silti”. Tas arī ir ekoloģisks materiāls. Cilvēkiem, kam svarīgs dabas tuvums, būs mīļš neskatoties uz tā trūkumiem. Arī pēc taustes koks būs silts materiāls.

CENA

Koka virtuves virsmas izmaksas ir vidēji augstas. Salīdzinot ar lamināta darba virsmu tās noteikti ir ievērojami augstākas, taču stipri zemākas par, piemēram, kvarca bāzes akmens virsmas izmaksām.

UZSTĀDĪŠANA

Līdzīgi kā lamināta virsmu, arī koka virtuves virsmas uzstādīšana ir samērā vienkārša. Noteikti koks ir daudz pateicīgāks dažādām dizainiskām variācijām, ko nevar izpildīt ar lamināta virsmām.

Kvarca bāzes akmens darba virsma

Kvarcs ir populārākā alternatīva dabīgā akmens virsmām, piedāvājot līdzvērtīgu kvalitāti un funkcionalitāti. Tas ir kvalitatīvs, izturīgs kompozītmateriāls, kas tiek ražots rūpnieciski no dabiskām akmens sastavdaļām (smilts ~ 95%) un citiem piemaisījumiem, saistvielām.

CIETĪBA

Ciets, blīvs materiāls bez porām. Augsta izturība skrāpējumiem

MITRUMIZTURĪBA

Neuzsūc ne mitrumu, ne traipus pateicoties tieši sava blīvumam.

MŪŽA ILGUMS

Ļoti ilgs. Laba noturība pret skrāpējumiem (ja tie tomēr ar laiku radušies, iespējam izpulēt), triecieniem, aukstumu un UV starojumu. Nebaidās no karstuma, taču nav ieteicam uz tā novietot priekšmetus ar 200 grādu lielu temperatūru.

TĪRĪŠANA

Ir ļoti viegla, antibakteriāls. Vīns, kafija un citi krāsaini traipi virsmā neiesuksies. Netīrīt ar abarzīviem un sakābi saturošiem produktiem.

DIZAINS

Kvarca virsmas piedāvā plašu krāsu spektru un rakstu variāciju. Iespējams pieskaņot jebkuram interjeram. Galvenokārt 20 un 30mm biezs. PIeejami ļoti dažādi profila veidi. Raksts iet cauri visam materiālam. Kvarca faktūra var būt gan glancēts/gluda, gan matēta/raupja. Pēc sajūtām salīdzinoši auksts/vēss materiāls.

CENA

Izmaksas atkarīgas no ražotāja, dizaina un biezuma, taču pat cenu draudzīgākās kvarca virsmas būs stipri dārgāka par lamināta vai koka virsmu.

UZSTĀDĪŠANA

Kvarca darba virsma tiek uztādīta pēc virtuves skapīšu montāžas. Tā tiek nomērīta pēc fakta un izgatavota vidēji trīs nedēļu laikā. Jāņem vērā, ka kvarca virtuves virsmas ir smagas un tās uzstāda vairāki cilvēki. Tā kā šis ir lokšņu materiāls, ja telpa ir L veida, U veda vai garāka par 3 metriem, jārēķinās, ka būs salaiduma vietas  – šuves.

 

Mākslīgā akmens darba virsma (akrils)

Mākslīgais akmens jeb akrils ir kompozītmateriāls – viendabīgs, bez porām. Sastāv no sveķiem un minerāliem.

CIETĪBA

Salīdzinājumā ar kvarca bāzes akmeni, tas ir nedaudz mīkstāks, tāpēc arī vieglāk traumējams.

MITRUMIZTURĪBA

Sava blīvuma dēļ šis materiāls izturīgs pret netīrumu un plankumu veidošanos.

MŪŽA ILGUMS

Viena no akrila priekšrocībām ir tā, ka to ir viegli restaurēt. Ik pa laikam atjaunojot, virsma gadu desmitiem nezaudē savu sākotnējo izskatu.

TĪRĪŠANA

Škidrumi neiesūcas materiālā, tomēr, ja šķidrums ir uzlijis, tad ieteicams uzreiz noslaucīt ar mitru lupatu un maigu krēmveida tīrītāju.

DIZAINS

Iespēja izveidot visdažādākajās formās – papildus virsmai iespējams izgatavot gan izlietni, gan noteces pie izlietnes un pat virsmai pieskaņotu palodzi. Papildus, bez šuvēm un savienojumiem iespējams izgatavot arī sienas paneli. Svarīgi gan pieminēt, ka pēc taustes materiālam ir plastikāta sajūta un tas ne tuvu neatgādina dabīgo akmeni, kā to, piemēram, veiksmīgi panācis kvarca bāzes mākslīgais akmens.

CENA

Būtiski neatšķiras no kvarca bāzes akmens virsmu cenām.

UZSTĀDĪŠANA

Tieši tāpat kā kvarca bāzes akmens virsmu, arī šo akrila virsmai mērījumus veic tikai pēc virtuves mēbeļu uzstādīšanas un ierasti virtuves iekārtas virsma tiek izgatavota un uzstādīta vidēji trīs nedēļu laikā.

Keramikas virtuves virsma DEKTON

DEKTON ir salīdzinoši jauns, unikāls materiāls ko radījis spāņu uzņēmums Cosentino. Šī materiāla izgatavošanā tiek izmantota inovatīva tehnoloģija, vienlaikus kombinējot kvarcu, porcelānu un stiklu, kā rezultātā ir radīts unikāls produkts darba virsmām.

CIETĪBA

Ļoti ciets, blīvs materiāls. Noteikti visizturīgākais, salīdzinot ar visiem iepriekš minētajiem materiāliem.

MITRUMIZTURĪBA

Neuzsūc mitrumu vispār.

MŪŽA ILGUMS

Ļoti ilgs. Maksimāla izturība pret karstumu, sasalšanu, skrāpējumiem, UV starojumu, triecienizturīgs.

TĪRĪŠANA

Ikdienas kopšana kermaikai ir ļoti viegla, tas ir arī antibakteriāls darba virsmas materiāls. Neko sevī neuzsūc.

DIZAINS

Vidēji plaša krāsu, rasktu pieeajmība. Biezums 8, 12, 20 un 30mm. Rakst ir uz materiāla virspuses, pretēji, piemēram, kvarca darba virsmai, kurai raksts iet cauri visam materiālam. Praksē tas nozīmē, ka Dekton darba virsmas raksts nebūs redzams un virsmas profila. Dekton virsmas faktūra var būt gan glancēts/gluda, gan matēta/raupja. Pēc sajūtām vidēji vēss materiāls.

CENA

Tieši savu augstvērtīgo īpašību dēļ, šis noteikti ir viens no dārgākajiem virtuves virsmas materiāliem un ieskaitāms pie ļoti augstas cenu kategorijas.

UZSTĀDĪŠANA

Tieši tāpat kā kvarca bāzes akmens virsmu, arī šai keramikas virsmai mērījumus veic tikai pēc virtuves mēbeļu uzstādīšanas un ierasti virtuves iekārtas virsma tiek izgatavota un uzstādīta vidēji trīs nedēļu laikā.

Granīta virtuves virsma

Granīts ir pilnībā dabīgs materiāls, kristālisks iezis, kas veidojas dabā daudzu gadu garumā. Populārākās granīta ieguves vietas ir Itālija, Indija, Ķīna, Brazīlija.

CIETĪBA

Ļoti ciets, taču arī porains materiāls.

MITRUMIZTURĪBA

Laba mitruma izturība, taču poru dēļ jārēķinās, ka krāsaini produkti (vīns, kafija, bietes), ilgākā laika periodā atstās traipus.

MŪŽA ILGUMS

Ļoti ilgs. Augsta izturība pret karstumu un skrāpējumiem, spēj izturēt lielas slodzes.

TĪRĪŠANA

Viegla, tomēr, ja krāsains šķidrums ir izlijis, tad vēlams uzreiz noslaucīt ar mitru lupatu. Virtuvēs ieteicams izvēlēties, tumšākas krāsa akmeni.

DIZAINS

Ļoti plaša krāsu un rakstu izvēle, katra granīta loksne ir vienreizēja un vienā eksemplārā. Tāpat kā kvarca bāzes materiālam, tam var izveidot dažāda dizaina profilus. Galvenokārt 20 un 30mm biezs. Faktūra granītam var būt gan glancēts/gluda, gan arī matēta/raupja/dedzināta/birstēta. Pēc sajūtām auksts materiāls.

CENA

Cena materiālam ir augsta, taču būtiski neatšķiras no vadošo zīmolu kvarca bāzes akmens cenām.

UZSTĀDĪŠANA

Tieši tāpat kā kvarca bāzes un keramikas virtuves virsmām, arī šai virsmai mērījumus veic tikai pēc virtuves mēbeļu uzstādīšanas un ierasti virtuves iekārtas virsma tiek izgatavota un uzstādīta vidēji trīs nedēļu laikā.

 

SAZINIES AR ARENS DIZAINERI, LAI PIEMEKLĒTI SEV PIEMĒROTĀKO VIRTUVES DIZAINA RISINĀJUMU!