Skip to main content

Virtuve ir vieta, kur pulcēties, gatavot gardu maltīti vai ieturēt sarunas, dzerot kafiju. Katram no mums virtuve pilda nedaudz citādāku funkciju un tas ir jāņem vērā, izvēloties savu dizainu.

Virtuves izvēle sastāv no trīs galvenajām lietām: dizaina, funkcionalitātes un budžeta. Ja spējam veiksmīgi apvienot visus trīs aspektus – lieliski! Tomēr lielā daļā gadījumu kādai no šīm lietām ir jāmeklē alternatīva.

Pašā virtuves izvēles sākuma posmā iesakām nesteigties un kārtīgi pārdomāt savas vajadzības, vēlmes un iespējas. Tāpat vērtīgi ir vairākus iedvesmas avotus ar aktuāliem virtuves stiliem un risinājumiem. Tikai tā Jūs nonāksiet pie secinājumiem, kas Jums patīk un ko vēlaties ieraudzīt savā interjerā.

Lai atrastu sev piemērotāko piedāvājumu, apkopojiet vairākus piedāvājumus. Izvērtējiet savas prioritātes salīdzinājumā ar piedāvājumu. Atcerieties – virtuve ir liels pirkums, ko labāk ir pārdomāt divreiz, nevis steigties notikumiem pa priekšu.

Dodoties uz salonu, nekautrējieties un droši uzdodiet dizainerim jautājumus. Arī, ja jautājums šķiet muļķīgs, ir vērts to uzdot – jo vairāk Jūs zināsiet un sapratīsiet, jo vieglāk būs orientēties. Tāpat ieklausieties dizainera ieteikumos – visam nav jāpiekrīt, bet vienmēr ir jāpatur prātā, ka dizaineri ir savas jomas speciālisti, kas dos profesionālu skatījumu virtuves mēbeļu veidošanā.

KAS JĀŅEM VĒRĀ IZVĒLOTIES VIRTUVI

Gatavojoties virtuves iegādei, paturiet prātā, ka ir apstākļi, kas var mainīt virtuves izskatu un funkcionalitāti neatkarīgi  no vēlmēm.

IERADUMI

Iespējams, Jums ir ieradumi, par kuriem nemaz nenojaušat un kas šķiet nenozīmīgi, bet patiesībā krietni atvieglo Jūsu darbu virtuvē. Piemēram, Jūs esat kreilis, līdz ar to mēbeļu izvietojumam ir jābūt citādākam.

DZĪVESVEIDS

Kādu funkciju pildīs Jūsu virtuve? Tajā vairāk norisināsies saviesīgi pasākumi vai ēst gatavošana? Cik daudz laika Jūs pavadīsiet virtuvē? Ja Jūs reti izmantojat virtuvi, tad, iespējams, varat iztikt bez dažādām papildus ierīcēm, kas savukārt ir neatņemama sastāvdaļa mājsaimniecēm.

ĢIMENES LIELUMS

Jūs dzīvojat divatā, vai Jums ir liela daudzbērnu ģimene ar trīs bērniem? Arī šādi faktori var ietekmēt virtuves izveidi. Piemēram, maziem bērniem nepieciešami lielāki piesardzības pasākumi – kur glabājas trauki, kur atrodas cepeškrāsns u.c., tāpat jāizvēlas materiāli, kas ir vieglāk kopjami.

TELPAS PLATĪBA

Ja virtuves platība ir maza, tad mēbeļu izvietojums un daudzums jāizvēlas īpaši gudri, lai atstātu pēc iespējas vairāk brīvās telpas.

VIRTUVES PIEDERUMI

Ja Jums mājās ir daudzi virtuves piederumi, tad ieteicams izvēlēties atvilktnes, nevis skapīšus ar durtiņām. Atvilktņu saturs ir vieglāk pārskatāms un revidējams. Tāpat pārbaudiet, vai Jums nav nestandarta izmēra trauki, kas varētu neietilpt izvēlētajos skapīšos vai atvilktnēs.

DARBA ZONA

Lai gan liekas, ka darba virsmas izkārtojumam nav liela loma, patiesībā arī tai ir jābūt iekārtotai ērti. Pastāv darba zonas trīsstūris – ledusskapim, cepeškrāsnij un izlietnei jābūt izvietotiem tā, lai būtu ērti strādāt un pārvietoties no viena punkta uz nākamo.

ERGONOMIKA

Gatavošana aizņem lielu daļu mūsu dzīves, tāpēc ir svarīgi parūpēties, lai darbs virtuvē būtu ērts un ne traumatisks. Darba virsmas optimālais augstums, lai rosīšanās virtuvē nenoslogotu mugurkaulu, ir tad, ir 85-92 cm.

Apakšējiem skapīšiem ir jābūt dziļākiem par augšējiem skapīšiem. Šādā veidā iespējams novērst galvas traumas. Tāpat svarīgi ir padomāt par augšējo skapīšu augstumu – tie ir jānovieto individuālā augstumā, lai nenāktos izmantot trepes augšējo plauktu aizsniegšanai. Šajā gadījumā labs risinājums ir arī augšējo skapīšu durtiņas, kas veras uz augšu, nevis sāniem. Šādi veidojas papildus aizsardzība pret traumām, kā arī plauktus iespējams turēt atvērtus līdz pat darba beigām un tas it nemaz netraucēs. Savukārt, apakšējiem plauktiem ieteicams izvēlēties atvilktnes, nevis skapīšus. Atvilktnes ir vieglāk pārskatāmas un revidējamas.

Parasti virs izlietnes vai tās tuvumā tiek izvietots trauku žāvētājs. Ja šis skapis būs novietots zemāk, tad tik novērsta problēma, ka, novietojot traukus žāvēties, liekais ūdens satek aiz piedurknēm.

DARBA PLŪSMA

Savu virtuvi iespējams iedalīt darba plūsmas 5 zonās – produktu uzglabāšana, piederumu uzglabāšana, izlietne, produktu sagatavošana un ēdiena pagatavošana. Tas nozīmē, ka efektīvākam un ērtākam darbam virtuvi ieteicams sadalīt šādās zonās šādā secībā pulksteņa rādītāja virzienā, kreiļiem – pretējā virzienā. Šādā veidā darbs norisināsies pakāpeniski, līdz ar to Jūs izvairīsieties no liekām darbībām un haosa.